top of page

Connect & Restore

Kontakt, återhämtning och livskraft...

IMG-8195.jpg
IMG-8195.jpg

Connect & Restore
onsdagar 18.00-19.30

Connect & Restore är en mjuk och återhämtande yogaklass där du guidas genom kroppen för att skapa kontakt inifrån. Fokus ligger på känsla och närvaro – utan prestation eller krav – för att kroppen ska känna sig trygg och kunna släppa på spänning, stress och överbelastning.

Genom hela klassen väver vi in somatisk rörelse och mjuka andetag – långsamt, inkännande och med utrymme för att lyssna in kroppen. Vi rör oss mjukt både i sekvenser och i övergångar mellan positioner för att öka cirkulationen, mjuka upp kroppen och hjälpa nervsystemet att komma ner i varv. Vi stannar även i positioner under lite längre tid, vilket ger kroppen möjlighet att släppa taget på djupet, skapa mer rymd och gradvis öka rörligheten på ett mjukt och inlyssnande sätt.

Klassen avrundas med en restorativ återhämtning där kroppen får vila helt, stödd av mjuka hjälpmedel, så att du får möjlighet till djup återhämtning och reglering av nervsystemet.

En klass för dig som vill lära dig att lyssna in kroppen och återknyta kontakten med dig själv. Efter klassen kommer du troligen känna dig mer levande – med fylligare andetag, ökat lugn i kroppen och med ny energi som bär dig vidare i livet.

Inga förkunskaper krävs.

Kursstart 6 maj

Kursstart 6 maj

Onsdagar 18.00-19.30 

Lärare för kursen är Anna Wikström

Kursen är på 6 tillfällen 

Investering: 1500:- 

Drop in 300:- (i mån av plats) 

Yogamatta, bolster och alla tillbehör finns att låna. Vill du ha egen matta är det bara att ta med den. 

image_6487327 (5).JPG
bottom of page