top of page

Levande människor skapar
levande arbetsplatser.

Bakom varje organisation finns människor.
Människor som behöver må bra för att kunna tänka klart, känna engagemang, utvecklas och bidra med det bästa av sig själva.

På Olismo arbetar vi med långsiktig hälsa och mänsklig utveckling – för hela människan.

Genom utvecklingsprogram, workshops och retreats skapar vi utrymme för återhämtning, reflektion och utveckling som får göra verklig skillnad – både i arbetslivet och i livet i stort.

Människan lämnar inte livet utanför när hon går till jobbet.

Hur vi mår påverkas av hela vårt liv.

Av hur vi återhämtar oss och hanterar stress. Av våra tankar och vanor. Av våra relationer, vår känsla av mening och hur väl vi lyssnar till våra egna behov och signaler.

Det vi bär med oss från livet påverkar oss på arbetet, och det vi upplever på arbetet följer med oss hem.

Därför tror vi på att se hela människan.

Att investera i människors hälsa handlar inte bara om att förebygga ohälsa. Det handlar också om att skapa förutsättningar för människor att må bra, utvecklas och ha kraft kvar till det liv de vill leva.

För när människor mår bra skapas bättre förutsättningar för både människan och organisationen att utvecklas.

Verklig förändring behöver få ta tid

 

Vi kan veta mycket om vad vi behöver för att må bra.

Vi vet att vi behöver återhämtning. Att rörelse är bra för oss. Att stress påverkar kroppen och att våra tankar och vanor spelar roll.

Men att veta är inte alltid samma sak som att leva det vi vet.

Därför arbetar vi på Olismo med processer där kunskap får tid att landa, upplevas och bli en del av vardagen. Vi kombinerar kunskap med kroppsliga upplevelser, reflektion, samtal och praktik. Deltagarna får inte bara höra om exempelvis stress och återhämtning, de får möjlighet att utforska sina egna mönster och uppleva hur olika verktyg påverkar dem.

Mellan träffarna fortsätter processen genom reflektionsfrågor, guidade ljudpraktiker och enkla nya rutiner att utforska i vardagen. När vi sedan möts igen tar vi nästa steg. För målet är inte bara mer kunskap om hur vi kan må bra. Målet är att börja leva den.

KUNSKAP → UPPLEVELSE → REFLEKTION → PRAKTIK → INTEGRATION

LEVANDE

Ett långsiktigt utvecklingsprogram för människorna bakom organisationen.

LEVANDE är för företag som vill investera i sina människor på djupet. Under flera månader får en mindre grupp möjlighet att stanna upp, reflektera, utvecklas och skapa nya hållbara sätt att ta hand om sig själva, både i arbetslivet och i livet i stort.

Kunskap varvas med upplevelse, samtal och praktik, med tid mellan träffarna för nya insikter och vanor att få ta plats i vardagen.

Fler sätt att mötas

Alla företag har olika behov och förutsättningar. Förutom vårt långsiktiga program LEVANDE erbjuder Olismo retreats, utvecklingsdagar och workshops som kan anpassas efter gruppen och organisationen.

Retreats & utvecklingsdagar

Tid att stanna upp. Tillsammans.

Halv- eller heldagar där gruppen får lämna vardagens tempo och skapa utrymme för återhämtning, reflektion och gemenskap.

Vi kombinerar samtal och reflektion med exempelvis rörelse, meditation, naturupplevelser och djup vila – utifrån gruppens behov och dagens syfte.

Workshops & inspiration

En första upplevelse eller en fördjupning i ett specifikt tema.

För företag som vill utforska ett särskilt område eller skapa en gemensam upplevelse erbjuder vi workshops inom exempelvis stress och återhämtning, tankens kraft, meditation, självmedkänsla, klimakteriekompetens och hållbar hälsa.

Kunskap kombineras med reflektion och praktiska verktyg som deltagarna kan ta med sig vidare.

IMG_7987.jpg

Erfarenhet som är både levd och förankrad

 

Jag heter Anna Wikström och är grundare av Olismo.

I snart 25 år har yoga, meditation, återhämtning och personlig utveckling varit en del av min egen väg. I över 15 år har jag arbetat professionellt med människor - genom grupper, längre utvecklingsprogram, utbildningar, retreats och individuella möten.

Jag har under många år utbildat och handlett andra inom yoga och hälsa och lett grupper genom längre processer där kunskap får tid att bli till erfarenhet och verklig förändring.

Genom åren har jag sett att förändring sällan sker bara för att vi får veta vad vi borde göra. Den sker när kunskap får möta vår egen erfarenhet, när vi får möjlighet att stanna upp, uppleva, reflektera, praktisera och steg för steg integrera det vi lär oss i våra liv.

Det är också så jag själv lever och lär.

I mitt arbete väver jag samman kunskap och egen erfarenhet med rörelse, meditation, återhämtning, mental träning, reflektion och samtal. Alltid med hela människan i fokus.

Min intention är enkel: att hjälpa människor att inte bara ta sig igenom livet – utan att känna sig levande i det.

Låt oss börja med ett samtal

Alla organisationer ser olika ut – och det gör också människorna och behoven inom dem.

Vi börjar därför gärna med ett första samtal om var ni befinner er idag, vad ni vill skapa och hur Olismo skulle kunna bidra.

bottom of page